asrock
04 خرداد 1402 - 00:37

لزم استفاده از فناوری در ارزیابی خسارت‌های محصولات کشاورزی

استاندار زنجان با بیان اینکه نهادینه شدن بیمه محصولات کشاورزی تا حد قابل توجهی بخشی از زیان‌های حوادث را پوشش می‌دهد، گفت بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در ارزیابی خسارت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد که توسعه این فناوری‌ها نیازمند پشتکار و پیگیری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، محسن افشارچی در دیدار با قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور اظهار کرد: حوادثی مثل سرما زدگی، آفت زدگی و دیگر حوادث طبیعی هر ساله اتفاق می‌افتد و این موضوع تهدیدی برای فعالیت‌های بخش کشاورزی است. 

استاندار زنجان با بیان اینکه نهادینه شدن بیمه محصولات کشاورزی تا حد قابل توجهی بخشی از زیان‌های حوادث را پوشش می‌دهد، افزود: بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در ارزیابی خسارت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد که  توسعه این فناوری‌ها نیازمند پشتکار و پیگیری است.

وی ادامه داد: فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی را باید در روستاها تقویت کنیم تا این فرهنگ در استان نهادینه شود.

علیرضا آل‌امین، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی نیز در این دیدار به بازدیدهای انجام شده از مزارع خسارت دیده شهرستان‌های ابهر و خرمدره در اثر سرمازدگی اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از مزارع و باغات در این مناطق در اثر سرمازدگی دچار خسارت شده‌اند و این بازدید نیز برای تهیه گزارش در راستای حل مشکل کشاورزان بود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: خسارت سرمازدگی محصولات به کشاورزان دارای بیمه پرداخت می‌شود ولی تعداد زیادی از کشاورزان هم دارای بیمه محصولات نیستند که برای این افراد نیز قرار شد تا تصمیمی در کمیسیون کشاورزی مجلس برای اعطای تسهیلات کم بهره یا امهال تسهیلات به شرط بیمه محصولات گرفته شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته صندوق بیمه کشاورزی بیش از 5هزار میلیارد تومان غرامت پرداخت کرد، گفت: بیمه کشاورزی تنها بیمه دولتی حامی بخش کشاورزی در کشور است.

آل‌امین گفت: دولت برای کشاورزان و پرداخت غرامت به خسارت دیدگان حمایت 100 درصدی داشته و این حمایت‌ها ادامه‌دار است.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی به اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در ۲۳ استان کشور اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح در استان زنجان نیز موفق بوده و در ۴۳ درصد از زمین‌های کشاورزی استان اجرایی شده ولی لازم است این میزان افزایش پیدا کند.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: در طرح جهش تولید در دیمزارها، کشاورزان برای بیمه محصول، نصف مبلغ را پرداخت می‌کنند و نصف دیگر هزینه بیمه را وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بر عهده گرفته‌اند.

پایان پیام/73004

منبع: فارس
شناسه خبر: 1236827